Amnesty International uvádí: Pride jako oslava, ale i protest

Pride jako velkolepá oslava LGBTI+ komunity? U nás možná, ale není tomu tak automaticky všude. Jak probíhají Pride průvody v zemích, kde nejsou státem povoleny? Jak se v těchto zemích žije LGBTI+ lidem? V diskuzi se vrátíme k samotnému vzniku Pride průvodů a připomeneme, že Pride je ve své podstatě protestem. S mezinárodními hosty*kami z Ruska a Turecka budeme debatovat o tom, jak Pride v jejich rodných zemích (ne)probíhá.

Moderuje
Dominika Píhová – redaktorka Deníku N, která se ve své práci věnuje především hloubkovým rozhovorům s akademiky*čkami a odborníky*cemi z celého světa, ale také reportážím a investigativní práci v Česku i zahraničí. V posledních dvou letech se zaměřuje mimo jiné na válečný konflikt v Ukrajině, kam také pravidelně jezdí. Před nástupem do redakce studovala žurnalistiku se zaměřením na válku a konflikt na univerzitách v Dánsku a Velké Británii.

Hosté
Joanna Rostkowska – pochází z Polska. Pracuje jako kampaňová specialistka v polské sekci Amnesty International, kde se zaměřuje na svobodu shromažďování a práva LGBTI+ osob. Od roku 2017 se zabývá monitorováním lidských práv a shromažďování v Polsku, zažila napadený Pochod rovnosti v Bialystoku v roce 2019. Má více než osmiletou zkušenost v oblasti lidskoprávního aktivismu. Dříve se věnovala neformálnímu kulturnímu a antidiskriminačnímu vzdělávání ve Finsku a Polsku. Koordinuje výměnné pobytu mládeže. Je absolventka evropských studií na Varšavské univerzitě a má na kontě řadu publikací. Ve volném čase se věnuje žonglování a procházkám se svým psem.

Maxim Oleničev – pochází z Ruska, jako právník se zaměřuje na práva LGBTI+ osob v Rusku a působí také jako právní poradce ruských LGBTI+ iniciativ. Více než 12 let zastupuje LGBTI+ osoby před ruskými soudy a je autorem několika analytických zpráv o situaci LGBTI+ osob v Petrohradě i v Rusku (včetně období po začátku ruské invaze na Ukrajinu). Maxim organizuje a vede strategické právní případy v Rusku na obranu práv LGBTI+ lidí u vnitrostátních soudů, Evropského soudu pro lidská práva i výborů OSN. Začátkem roku 2018 například obhajoval účastníky petrohradského Pride, kteří byli zadrženi policií za pokojnou demonstraci na podporu LGBTI+ osob. V Rusku byl Maxim v roce 2021 kvůli svým právním činnostem na obranu práv LGBTI+ osob zařazen do registru „zahraničních agentů“.

Vstupné – zdarma

Přístupnost – akce je vhodná i pro náctileté

Vibe check – tichá akce (bez hlasité hudby, křiku apod.), možnost sezení, vnitřní prostor

Trigger warnings – policejní násilí

PořádáAmnesty International

Pride House – Kinosál

Štěpánská 35