Doprava po Praze

Dva kluci, kteří mají společně přes ramena přehozenou duhovou vlajku a stojí před sloupkem tramvajové zastávky
Autorka: Caty Shiflett

Způsobů, jak se dopravovat po Praze je celá řada. Všechny mají své výhody a nevýhody. Tady jsou naše doporučení.

Reklama

Vlastní auto

Nemáte-li v Praze trvalé bydliště, budete mít problém s parkováním. Praha používá systém zón a nerezidenti*ky mohou parkovat jen na vybraných místech (většinou placených). Navíc se můžete zaseknout v hustém provozu. A to prostě cestou na festivalovou akci nechcete. Jako osobní dopravu auto v centru rozhodně nedoporučujeme.

Taxi

Provozovatelů*provozovatelek taxi je v Praze hodně. Ne všichni jsou ale spolehliví a jízda taxíkem je sázka do loterie – zejména pro lidi z ciziny. Největší risk je nastoupit do taxi stojícího na ulici. Klidně vám naúčtují absurdně vysokou částku a spravedlnosti se budete domáhat obtížně. Tady má Praha ještě prostor pro zlepšení. Existují ale i spolehlivé taxislužby – například Liftago.

Sdílená auta Car4way

Pokud se chcete dopravovat po vlastní ose, nemáte rádi MHD nebo si chcete udělat výlet někam dál, jsou super variantou sdílená auta CAR4WAY. Výhoda: je to auto a můžete jet, kam chcete. Výhoda ještě větší: není vaše a jakmile ukončíte jízdu, můžete ho pustit z hlavy. Auta CAR4WAY navíc mohou parkovat i v modrých a fialových zónách, což jinak lidi bez bydliště v Praze nesmí.

Městská hromadná doprava

MHD v Praze je skvělá, dle Time Outu dokonce druhá nejlepší na světě. V létě nenabízí vždy maximální komfort, ale je finančně dostupná, jezdí na čas a dostanete se s ní prakticky všude. Komplexní informace najdete na dpp.cz, ale shrnuli jsem vám to nejdůležitější.

Jízdenky platí v celé síti MHD a jsou přestupní. Můžete tak libovolně přestupovat mezi metrem, tramvajemi a autobusy a pořád vám platí ta stejná jízdenka. Platnost je dána časově: existují jízdenky na 30 minut (30 Kč), 90 minut (40 Kč), 1 den (120 Kč) a 3 dny (330 Kč). Existují také slevy. Platnost jízdenky se počítá od momentu jejího označení.

Každou jízdenku musíte označit. Po nastoupení do tramvaje a autobusu nebo ve vstupu do metra – hledejte malé žluté označovače.

Jízdenky koupíte v automatech na zastávkách (některé berou i platební karty), v automatech v označených tramvajích a autobusech (pouze bezkontaktní platba kartou), v trafikách, SMSkou a v mobilní aplikaci Lítačka. Aplikace Lítačka je dostupní pro Android i iOS.

Pro hledání spojů a jízdních řádů je nejlepší oficiální aplikace Lítačka od dopravního podniku. Dobře funguje ale také aplikace IDOS nebo Google mapy. A ještě malý tip: V noci jezdí jiné linky než přes den – mají jiná čísla i trasy.