Přístupnost festivalu

Fotografie duhového schodiště
Autor: George Becker (Pexels.com)

Festival Prague Pride musí být maximálně otevřený a přístupný všem bez rozdílu. To je naše vize, jíž se snažíme co nejvíc přiblížit. Pochopitelně se to snáz řekne než udělá. Narážíme na limity, jimiž je bariérovost starých budov, finanční náročnost překladů nebo i personální zajištění služeb, které chceme poskytnout. Přístupnost však máme neustále na mysli a snažíme se o ni. Jak se nám to povedlo letos?

V programu máme hned několik akcí přímo pro neslyšící. Některé jsou určeny přímo jim – například diskuze o tom, jak se žije neslyšícím duhovým rodinám, na jiných akcích se s účastí neslyšících počítá vedle slyšících – třeba na workshopu pantominy. V Pride Youth se uskuteční lekce základů znakování. Zahájení festivalu v Pride Village a vybrané stage v sobotním Pride Parku budou tlumočeny do znakového jazyka. Děkujeme organizaci Duha pro neslyšící za spolupráci!

Upravili jsme web festivalu tak, aby si ho mohli projít i slabozracínevidomí. Aplikace, které tito lidé používají ke čtení webů, umí přečíst naše články i kompletní program festivalu.

Lidé s omezením pohybu se dostanou na většinu festivalových míst:

Pride Café

Kavárna Dorado je bezbariérová, s jedním malým schůdkem, přes který ráda pomůže obsluha. Bezbariérové toalety jsou k dispozici v muzeu – zeptejte se obsluhy.

Pride Cinema

Prostory kavárny i kina v Edison Filmhub jsou bezbariérové. Je potřeba využít boční vchod z Jeruzalémské ulice, k dispozici je bezbariérová toaleta. Přesnější informce o přístupnosti si přečtěte na webu Presbariery.cz.

Pride Club

Kavárna KKafe není bezbariérová.

Pride Gallery

Langhans – Centrum Člověka v tísni je částečně bezbariérový. Na vozíku se člověk dostane pouze do přízemí, nicméně je k dispozici bezbariérová toaleta (klíč na vyžádání v recepci. Přesnější informace o přístupnosti si přečtěte na webu Presbariery.cz.

Pride House

Po Francouzském institutu se lze pohybovat výtahem, k dispozici jsou i bezbariérové toalety. Dojem z návštěvy ženy na vozíku si přečtěte na webu Vozejkov.cz.

Pride Life

Celá budova je bezbariérová. Přístupnost jednotlivých podlaží sídla organizace Život 90 je zajištěna výtahem. K dispozici jsou také bezbariérové toalety.

Pride Parade

Trasa vede z Václavského náměstí, ulicí Na Příkopě, Celetnou, přes Staroměstské náměstí, ulicí Pařížská, po Čechově mostě a po schodech do Letenských sadů a na Letenskou pláň. Trasa je dlouhá asi 3 km a její velká část je dlážděná žulovými kostkami. I přes nekomfortní povrch se dá projet na vozíku, vzhledem k dláždění doporučujeme asistenci.
Za Čechovým mostem, tzn. pod schodištěm na Letnou, bude pro lidi s omezením pohybu přistaven nízkopodlaží autobus, který je od zastávky umístěné na nábřeží (od mostu směrem k Občanské plovárně) zdarma vyveze nahoru na Špejchar.

Pride Park

V prostoru na Letenské pláni se dá pohybovat na vozíku, s kočárkem nebo s berlemi apod. Vyskytují se různé povrchy – asfaltový chodník, trávník, ušlapaná písečná plocha. Bezbariérová toaleta bude umístěna u Dobrovolnické zóny, kde bude na vyžádání klíč k toaletě. U hlavní Red Stage bude vpředu po straně vyčleněn prostor pro lidi na vozíku.
Při příchodu s průvodem přes Čechův most bude pro lidi s omezením pohybu přistaven nízkopodlaží autobus, který je od zastávky umístěné na nábřeží (od mostu směrem k Občanské plovárně) zdarma vyveze nahoru na Špejchar.

Pride Village

Střelecký ostrov je bezbariérově přístupný výtahem. Na ostrově jsou také bezbariérové toalety v pilíři mostu (placené).

Pride Youth

Historická budova Skautského institutu – Rybárny bohužel není bezbariérová.

Myslíme i na lidi s psychiatrickými diagnózami. V Pride Village a Pride Parku bude k dispozici Pride HideOUT, což je útočiště před přílišným ruchem festivalu. Zóna klidu, ticha a polštářů, kde si lze odpočinout od okolního mumraje. K dispozici jsou například špunty do uší i rozhovor s krizovým interventem*kou.

Snažíme se letos nabídnout lepší zázemí rodinám. V Pride Village jim bude k dispozici přebalovací pult, mikrovlnka k ohřátí svačinky, dětské vlhčené ubrousky. Stejně tak v Pride Parku, kde bude tato rodinná zóna umístěná stranou hluku ze stagí, aby mrňata měla klid. V průvodu Pride Parade pojede opět vláček, jímž se mohou svézt ti, kdo by trasu 3 km ještě neuťapali po svých.