Historie & podoba festivalu
Festival Prague Pride se koná každoročně v srpnu od roku 2011. V současné době patří festival mezi největší kulturní akce v České republice.
Festival Prague Pride od roku 2011
První ročník festivalu Prague Pride se konal v roce 2011. Předtím již proběhly Pride Parades v několika jiných městech ČR, nikde ale nevznikla trvalá tradice. Prague Pride měl toto změnit. Prvního ročníku, který měl podobu klasického průvodu, se zúčastnilo asi 8 000 lidí. Od té doby se návštěvnost zvyšovala, a to až na předcovidových 40 000 osob v sobotním průvodu s celkovou týdenní návštěvností asi 90 000 včetně doprovodných akcí.
Průvod a 100+ akcí
Festival Prague Pride není jen průvod městem. Trvá celý týden od pondělí do neděle a koná se během něj na 180 různých akcí. Pride Parade, duhový průvod Prahou, je až jeho sobotním vyvrcholením. V roce 2020 jsme průvod nahradili Duhovou plavbou, abychom vyhověli preventivním protiepidemickým opatřením. V roce 2022 se průvod ale opět vrátil do pražských ulic – dorazilo na něj rekordních 60 000 lidí. Letos očekáváme účast podobnou.
Mezi festivalové klasiky patří všemožné přednášky a diskuse, filmové projekce, divadelní a taneční vystoupení, talk-shows, sportovní události, duchovní setkání a samozřejmě zábava v podobě koncertů, parties, či pikniků. Řadu akcí produkujeme sami, ostatní ve spolupráci s desítkami programových partnerů.
Konáme se v srpnu
Festivalu Prague Pride patří první či druhý srpnový týden – tak, aby sobotní průvod připadl na druhou srpnovou sobotu. Srpen jsem si vybrali z několika důvodů, i když to není „Pride month“, který připadá na červen. Zvolené datum nám umožňuje nepřekrývat se s jinými velkými evropskými pridy a nebýt si tak navzájem zbytečnou konkurencí. Srpen je zároveň měsícem školních prázdnin, takže se festivalu může mnohem pohodlněji zůčastnit také žactvo a studující.
Zahraniční účast
Nejen průvod každoročně přiláká do Prahy také tisíce zahraničních návštěvníků a návštěvnic ze všech koutů světa.
Ze zahraničí přiváží festival také mnohé hosty. Byl mezi nimi například LGBT aktivista Omar Sharif Jr., zpěvačka Conchita Wurst, bývalá islandská premiérka Jóhanna Sigurðardóttir, předsedkyně nizozemské policejní organizace „Pink in Blue” Ellie Lust, nebo první transgender osoba zvolená v Evropě do parlamentu – Italka Vladimir Luxuria.