Rodinné odpoledne v Pride Village

Již tradičně bude úterní odpoledne v Pride Village zasvěceno dětem a jejich rodičům.

Nejen pro mrňouse bude hrát divadlo Ústav Úžasu. Větší děti si budou moci zasoutěžit, posbírat razítka a získat odměnu. Rodiče i děti potěší řezbářský worskhop s Janem Merhautem, na kterém si z polotovaru vyrobí vlastní hračku a odnesou si ji domů.

Rodiče se mohou přijít seznámit s dalšími duhovými rodinami, předvést své kulinářské dovednosti na společném pikniku anebo zjistit, co za možnosti přinese nově uzákoněné partnerství (které od 1. ledna 2025 nahradí dosavadní registrované partnerství).

Zázemí pro rodiny bude v Pride Village k dispozici po celý týden. Jeho součástí bude půjčovna dětských hraček a dek, přebalovací koutek i mikrovlnka na ohřátí jídla. Rodinnou zónu najdeš ve stinné, travnaté části ostrova za prolézačkami nalevo od stage (pokud přijedeš výtahem.)

PROGRAM

15:00 ÚSTAV ÚŽASU: O nešťastném staviteli…
Představení O nešťastném staviteli je inspirované pověstí o opravách Karlova mostu poškozeného povodní. Mladý a ctižádostivý stavitel se zaváže, že most opraví, ale spolčí se přitom s ďáblem, kterého se snaží přelstít a zle na to doplatí. Jak to s ním jenom dopadne? Interaktivní příběh je zasazen do novodobého rámce, díky kterému se dozvíme mnoho dalších zajímavostí o nejstarším dochovaném kamenném mostě v Praze.

Zakladatel Ústavu úžasu Jakub Folvarčný o své divadelní platformě uvádí: „Ústav úžasu je spolek, místo a pocit. Je to skupina kamarádů a umělců, které volně sdružuji kolem sebe a občas je přizvu k tvůrčí spolupráci. Je to také malý atelier/zkušebna v Holešovicích v ulici Na Maninách. A je to v neposlední řadě stav, při němž vám spadne dolní čelist, aniž byste to vědomě korigovali…takzvaný Ú-stav. Mějme ústa v úžasu!”

15:45 Řezbářský workshop s Janem Merhautem
Workshop řezbářství pořádaný panem Janem Merhautem nabízí malým dětem jedinečnou příležitost objevovat krásu dřeva a vytvářet vlastní dřevěné hračky. Pan Merhaut nejenže sdílí své mistrovství v řezbářství, ale také dětem pomáhá vytvořit didaktické hračky, které zprostředkovávají poznání domácích i divokých zvířat. Tato interaktivní zkušenost je ideální pro rodiče, kteří chtějí podnítit lásku svých dětí k přírodě a zároveň podporovat jejich kreativitu a manuální dovednosti.
Dle velikosti hračky počítej s příspěvkem do 200 Kč.

15:00 Společný rodinný piknik
Na dětském odpoledni prostě nesmí chybět společný rodinný piknik! Tato událost je zasvěcená rodinnému setkávání a radosti, která spojuje duhové i ostatní rodiny. S důrazem na menší návštěvnictvo festivalu vytvoří prostředí plné zábavy, bezpečí a pospolitosti. Na dekách se budeme společně povalovat od 15:00. Nezapomeň si s sebou vzít nějakou sváču a hravou náladu.

15:00 Hra se stanovišti
V rodinné zóně budou připravena i stanoviště, která by děti určitě měly pořádně prošmejdit. Kreativních i pohybové úkoly rozproudí jak dětskou představivost, tak zaměstnají neposedné ruce. Tak schválně, kolik stanovišť vaše děcka zvládnou obejít a kolik úkolu se jim podaří pokořit?

16:00 Právní poradna od Jsme fér
V letošním roce byla schválena novela, která umožní stejnopohlavním párům vstupovat do nového institutu zvaného partnerství. Stalo se tak po dlouhých šesti letech od prvního předložení novely o manželství pro všechny páry v roce 2018. Nově schválený institut partnerství sice nabízí některá nová práva, ale manželství pro všechny páry jsme zatím nedosáhli. Iniciativa Jsme fér proto pro rodiny připravila právní poradnu.
Máš otázky, které se týkají nově schváleného partnerství? Jste rodina s dětmi nebo pár a řešíte jak překonat každodenní překážky či jak na kontakt s úřady a institucemi? Partnerství ve vaší situaci nic neřeší a chcete se zeptat, jak postupovat v jiných situacích? Anebo tě zajímá právní rada k úplně jinému tématu? Přijď a zeptej se.

Vstupné – zdarma

Přístupnost – akce je vhodná pro děti, přístupná se psem, bezbariérová

Vibe check – tichá akce (bez hlasité hudby, křiku apod.), možnost sezení, venkovní prostor

Pride Village – Doprovodný program