Historie a současnost LGBT+ rodičovství v neslyšící komunitě

Duhové rodiny jsou v České republice v menšině. Jak se ale žije duhovým rodinám, které jsou menšinou v menšině? Tak totiž můžeme popsat duhové neslyšící rodiny, které tu stejně jako ty ostatní byly odjakživa. Pozvali jsme si jednu hostku a dva hosty, kteří nám řeknou víc o tom, jak se jim žilo v minulosti a jak se jim žije teď. Každý z nich zastupuje jinou generaci queer neslyšících s jiným osudem – queer dcera z duhové rodiny, mladý queer tatínek a zástupce starší generace gay neslyšících. Večerem vás provede Amy Basalová, zakládající členka lidskoprávního spolku Duha pro neslyšící. Akce je přístupná jak neslyšícím tak slyšícímu obecenstvu, na místě bude zprostředkované tlumočení do mluvené češtiny.

Moderuje
Amy Basalová – velmi aktivní mladá queer žena ze Slovenska, která se nebojí ukázat, že je hrdá na svou queer neslyšící identitu. Aktivně se angažuje v českých organizacích neslyšících, ale také velmi ráda cestuje po světě a poznává jiné queer neslyšící komunity. Momentálně bydlí v Nizozemsku, ale ráda se vrací do Prahy. V moderaci queer neslyšících akcí od Duhy je už kovaná, v minulosti moderovala zprávy ve znakovém jazyce, a přestože její rodný znakový jazyk je slovenský, vnímá ten český jako skoro-rodný.

Hoststvo
Tamara Zúrodová – mladá neslyšící Slovenka z neslyšící rodiny, která je sama queer. Pochází z rodiny dvou neslyšících maminek, které vychovaly ji a její mladší sestru. Moc ráda cestuje a miluje módu.

Michal Brhel – učitel matematiky na škole pro neslyšící, který se aktivně angažuje do boje za lidská práva ve spolku Duha pro neslyšící. Sám je členem LGBT+ neslyšící komunity a nedávno se stal tatínkem krásného syna, který má dvě maminky a jednoho tatínka.

Roman Vojtek – v této trojici hostů a hostky zastupuje starší queer generaci neslyšících

Vstupné – dobrovolné na podporu tlumočnictva

Přístupnost – akce je vhodná i pro děti a náctileté, bezbariérová

Vibe check – komorní akce (akce do cca 30 lidí), tichá (bez hlasité hudby, křiku apod.), možnost sezení, vnitřní prostor

Pride House – Galerie

Štěpánská 35