DEBATA PRO LOUTKY: Kolik je pohlaví?

Středa 7/8
20:00 21:30
Diskuze, Divadlo
CZ

Ptala se drze cis žena z konzervativního mediálního portálu Kulturblog na Košickém Pridu v roce 2019.
Říká se, že sexualita je spektrum, jde to stejné říci také o genderu?
Je adekvátní škatulkovat lidskou bytost skrze femininní nebo maskulinní vzezření?
Měli bychom se každého před rozhovorem zeptat, jak jej oslovovat?
Měli bychom lámat archetypy, které pohlaví rozdělují?
Neztratíme se pak už úplně?

DEBATA PRO LOUTKY je projekt a teď už kolektiv, který vznikl na půdě DAMU a nyní se přesouvá do nového kulturního prostoru zasvěceného young adults publiku ARCHA+. Jde o debatní projekt postavený na utajených identitách jednotlivých hostů*ek. Zajímá nás, jak moc člověka při komunikaci ovlivňuje vědomí toho, s kým zrovna mluví. Ať už na základě toho, co říká, jak se chová, nebo třeba toho, jak vypadá. Proto diváctvo ani moderátorka debaty neznají identitu hostů*ek, což otevírá prostor pro diskuzi bez předsudků a s větší otevřeností.

Každý*á host*ka dostane svého „avatara“ či alter ego – loutku, která ten večer vystoupí místo něj. Loutku, která je neutrální, nemá žádný rozpoznatelný charakter a dovoluje tak publiku vytvořit si na diskutující názor pouze na základě prezentovaného uvažování a postojů. Z tohoto důvodu nese formát název „Debata pro loutky“.

V praxi to znamená, že každý*á z hostů*ek bude během diskuze v samostatně odděleném prostoru, neuvidí na své kolegy*ně, stejně jako na ně neuvidí ani publikum. Jeho*její hlas bude zkreslený tak, aby nebyl pro ostatní rozpoznatelný, a on*a sám*sama také uslyší všechny své spolu-diskutující zkresleně. Zkušené loutkovodičstvo vpředu jeviště pak bude animovat loutky podle hlasu hostů*ek.

Moderuje
Aicha Roubíčková – studentka Katedry autorské tvorby a pedagogiky

Vstupné – 300 Kč plná cena, ISIC+ ZTP 200 Kč, vstup pouze na navazující koncert „Padá penis, něco si přej“ 120 Kč

Přístupnost – akce je vhodná i pro náctileté, přístupná se psem, bezbariérová

Vibe check – možnost sezení, vnitřní prostor

V loňském roce bylo hoststvo na Debatě pro loutky v rámci Prague Pride Jan Cina, Lenka Králová, Majda Trajerová, Ladislav Heryán a Jiří Procházka.

ARCHA+

Na Poříčí 26