Palestina a izraelský pinkwashing
Výraz „pinkwashing“ označuje praktiku, kdy je propagace práv LGBT+ lidí využívána za účelem bagatelizace nebo odvedení pozornosti od jiných závažných témat, jako je například porušování lidských práv. V souvislosti s obsazováním původních palestinských území je Izrael obviňován z toho, že používá pinkwashing, aby se prezentoval jako pokroková a tolerantní společnost. Vyzdvihováním práv LGBT+ lidí se snaží odvést pozornost od okupace palestinských území a porušování lidských práv Palestinců, z něhož bývá nařčen. Kritici tvrdí, že tato strategie se snaží skrývat genocidu a etnické čistky za fasádou inkluzivity a tolerance. Toto využívání LGBT+ práv jako nástroje k ovlivňování veřejného mínění nejen že podkopává situaci Palestinců, ale také zneužívá LGBT+ lidi k získávání politických bodů.
Diskutující
Hanka – queer aktivistka žijící v Praze se zkušeností z řady neziskových organizací a grassrootových kolektivů. Zaměřuje se na téma Palestiny, neformálního vzdělávání a práva uprchlictva.
Youssef – věnuje se studiu, aktivismu a umění, pochází z Egypta a žije v Praze. S vášní pro LGBT+ politiky, emancipace marginalizovaných skupin a propalestinský aktivismus. Je zakladatelstvem Darna safe space, bezpečného prostoru v Praze pro lidi z komunit BIPOC (Black, Indigenous, people of color) a SWANA (Southwest Asian and North African).
Anna Vrbasová – vystudovaná filozofka, japanistka a lingvistka, marketingová pracovnice, tanečnice a aktivistka za lidská práva (spoluzakladatelka Czech Artists for Ceasefire / Human to Human; členka Ne našim jménem / Sdružení přátelé Palestiny). S vášní pro neurovědu a humanitu.
Vstupné – zdarma
Přístupnost – akca přístupná se psem, bezbariérová
Vibe check – tichá akce (bez hlasité hudby, křiku apod.), vyžaduje interakci s publikem nebo ostatním účastnictvem, možnost sezení, vnitřní prostor