Premietanie | Prvý slovenský PRIDE

Čtvrtek 10/8
19:00 20:30
Diskuze, Film
SK

Duhu občas zastíní mrak nenávisti. Podívejte se na jedinečný dokument režiséra Romana Stráňaie, který sleduje LGBTQ+ aktivismus na Slovensku od divokých devadesátých let až po pochod hrdosti, který prošel Bratislavou v roce 2010. Ve snímku promluví aktivisté Richard Fekete nebo Robo Furiel, kteří bratislavský pride připravovali, stejně jako Hana Fábry a Jaro Gyurík, kteří otvírali cestu LGBTQ+ aktivismu v porevoluční době. Projekce se zúčastní režisér Roman Stráňai a po promítání bude následovat diskuze s hosty a hostkami na téma LGBTQ+ aktivismu u nás i u našich nejbližších sousedů.

Vstupné – zdarma

Vibe check – možnost sezení, vnitřní prostor

Trigger warnings – explicitně vyobrazené násilí

Hosté*Hostky
Richard Fekete
– spoluorganizátor prvního Pride v Bratislavě v roce 2010
Jolana Navrátilová – organizátorka prvního Pride v Brně v roce 2008
Kateřina Saparová – stála u zrodu Prague Pride a několik let byla ředitelkou festivalu
Jaro Gyurík – spoluzakladatel Ganymedesu, prvního občanského sdružení reprezentujícího LGBT+ lidi na Slovensku a organizátor prvního Gay Plesu

Moderuje – Veronika Moňoková

PořádáRoman Stráňai
Roman Stráňai se jako režisér pohybuje ve filmové i reklamní branži. Nejčerstvěji má na kontě Cenu Inakosti za dokumentární film Prvý slovenský PRIDE. Ten zachycuje začátky queer aktivismu na Slovensku a v silných záběrech ukazuje první PRIDE event, který byl v roce 2010 hlídán těžkooděnci či policejním vrtulníkem.

Pride Cinema

Jeruzalémská 1321/2