Doprava po Praze

Dva kluci, kteří mají společně přes ramena přehozenou duhovou vlajku a stojí před sloupkem tramvajové zastávky
Autorka: Caty Shiflett

Způsobů, jak se dopravovat po Praze je celá řada. Všechny mají své výhody a nevýhody. Tady jsou naše doporučení.

Městská hromadná doprava

MHD v Praze je skvělá, dle Time Outu dokonce druhá nejlepší na světě. V létě je v ní sice vedro a ne všichni cestující používají Chanel No. 5, ale je finančně dostupná, jezdí na čas a dostaneš se s ní prakticky všude. A to i v noci, i když noční linky mají jiná čísla i trasy.

Jízdenky platí v celé síti MHD a jsou přestupní. Můžeš tak libovolně přestupovat mezi metrem, tramvajemi a autobusy a pořád ti platí ta stejná jízdenka. Platnost je dána časově: existují jízdenky na 30 minut (30 Kč), 90 minut (40 Kč), 24 hodin den (120 Kč) a 72 hodin (330 Kč). Existují také slevy. Komplexní informace najdeš na webu Dopravního podniku hl. m. Prahy dpp.cz.

  • Platnost jízdenky se počítá od momentu její aktivace. Nejspíš u sebe nenosíš hotovost a nebudeš si chtít kupovat papírové jízdenky v automatech. Jednoduše si stáhni appku PID Lítačka, v níž si můžeš vyhledávat jednotlivé spoje a kupovat jízdenky – zvolíš si, zda má jízdenka začít platit hned po nákupu, nebo ji aktivuješ ručně až později, kdy budeš MHD využívat. Dobře funguje také aplikace IDOS nebo Google mapy.
  • Papírové jízdenky pořídíš v automatech na zastávkách či u vstupu do metra (některé berou i platební karty) nebo v trafikách. Jestli do Prahy přijíždíš vlakem, pořiď si papírové jízdenky v pokladně Českých drah. Každou jízdenku musíš na začátku jízdy označit. Po nastoupení do tramvaje a autobusu nebo ve vstupu do metra hledej malé žluté označovače.
  • V tramvajích jsou dostupné platební terminály, v nichž za jízdenku zaplatíš bezkontaktní kartou.
  • Pokud vyznáváš retro, můžeš k nákupu jízdenky použít sms. Musíš ale pro každý typ jízdenky naťukat správný text, odeslat na číslo 902 06 a čekat asi dvě minuty, než ti jízdenka do mobilu přijde. V tomto mezičase ještě jízdenka neplatí a revizor ti může dát pokutu. Navíc jízdné přes sms stojí víc než při jiném způsobu nákupu. Prostě děs.

Nešvarem Prahy je, že bývá přes léto celá rozkopaná. Na rozsáhlé opravy ulic se můžeme těšit i letos. Účastnictvo Prague Pride nejvíce zasáhnou dvě velké uzavírky:

  • Kvůli výstavbě nové tramvajové trati nebudou jezdit tramvaje přes Václavské náměstí, konkrétně v úseku od křižovatky Vodičkova x Palackého až po budovu pošty v Jindřišské. Na Václavák bude nejlepší přijet metrem do stanice Můstek, nebo dojít pěšky z Národní třídy či od Náměstí Republiky.
  • Rekonstrukce tramvajové trati bude probíhat v ulici Dukelských hrdinů, což je ulice dole pod Letnou směrem do Holešovic. Kvůli uzavírce bude mít nejspíš řada tramvajových linek změněnou trasu a bude panovat chaos. Možná bude lepší vzít to na Letnou/z Letné druhou stranou přes Hradčanskou, kde je velká křižovatka tramvají i metro.

Aktuální stav omezení dopravy a mimořádných událostí sleduj na www.dpp.cz/omezeni-a-mimoradne-udalosti.

Bikesharing Rekola

Skvělý nápad je popovézt se po centru Prahy na sdíleném kole. Využij bikesharing Rekola, který poznáš podle růžové barvy kol. Stáhni si jejich appku a šlápni do pedálů. V Pride Village na Střeleckém ostrově budou mít Rekola během festivalu speciální stojan ve tvaru srdce. Dojedeš tedy na nich až na místo akce a při odjezdu nebudeš muset zaparkovaná kola lovit někde po okolí.

Sdílená auta Car4way

Pokud se přeci jen chceš dopravovat po vlastní ose nebo si chceš udělat výlet někam dál, jsou pro tebe super řešením sdílená auta CAR4WAY. Výhoda: je to auto a můžeš s ním jet, kam chceš. Výhoda ještě větší: není tvoje a jakmile ukončíš jízdu, můžeš ho pustit z hlavy. Auta CAR4WAY navíc mohou parkovat i v modrých a fialových zónách, což jinak lidi bez bydliště v Praze nesmí.

Taxi

Taxislužeb je v Praze hodně. Ne všichni jsou ale spolehliví a jízda taxíkem je sázka do loterie – zejména pro lidi z ciziny. Největší risk je nastoupit do taxi stojícího na ulici. Klidně ti naúčtují absurdně vysokou částku a spravedlnosti se budeš domáhat obtížně. Tady má Praha ještě prostor pro zlepšení. Zaznamenáváme taky případy, kdy má řidič homofobní řeči nebo je na queer klientelu přímo sprostý. Proto se hodí využívat taxislužby se spolehlivým zákaznickým servisem, kde si v případě incidentu můžeš stěžovat. Příkladem je Liftago. Stáhni si jejich appku, dopředu uvidíš odhad ceny jízdy, identitu řidiče a jízdu můžeš zpětně ohodnotit. Bolt nebo Uber vyjdou sice o něco levněji, ale musíš počítat s tím, že řidič možná nebude mluvit česky, nepomůže ti s kufry do auta a možná ani nepřijede.

Vlastní auto

Nemáš-li v Praze trvalé bydliště, budeš mít problém s parkováním. Metropole používá systém parkovacích zón a nerezidenti*ky mohou parkovat jen na vybraných místech (většinou placených). Navíc se můžeš zaseknout v hustém provozu. A to prostě cestou na festivalovou akci nechceš. Pro osobní dopravu po Praze auto rozhodně nedoporučujeme. Pokud s ním do Prahy přijedeš, odstav ho na parkovišti P&R na okraji města a dál pokračuj v pohodě MHD.