Pride Voices

Pride Voices

Pride Voices je inspirativní talk show plná emocí a tradiční událost festivalu Prague Pride. Pět queer osobností z Ukrajiny, Běloruska, Polska, Německa a Česka se vždy během 12 minut podělí o zážitky, které jsou jejich srdci velmi blízké.

Již tradičně je hlavním partnerem Pride Voices ING. Talk show se koná také s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

Jednotné vstupné200 Kč

Moderuje: Ondřej Moučka, předseda olomouckého spolku Ollove, dobrovolník v LGBT+ komunitním centru, pomáhá s trans* uprchlictvem z Ukrajiny pro Trans*parent CZ.

Vystoupí:

  • Sergii Shchelkunov, ukrajinský občanský aktivista, koordinátor kampaně #SaveZhovten, nyní učitel v arktické části Kanady.
  • Ridina Ahmedová, zpěvačka a hudebnice, lektorka zpěvu, autorka podcastu a autorského představení Sádlo, vede platformu Moje tělo je moje.
  • Miki Herrlein, poradce*kyně pro vzdělávání na oddělení diverzity v arcidiecézi Freiburg a členk*ka týmu kampaně #outinchurch
  • Igor Shugaleev, nezávislý herec a performer, absolvent Běloruské státní akademie umění.
  • Julia Maciocha, předsedkyně Equality Parade (pride ve Varšavě), LGBTQIA+ aktivistka, feministka, vědkyně zabývající se zvířaty.

Sergii Shchelkunov (UA/CA)

Sergej vystudoval obor lingvistika: mandarínská čínština a čínská literatura na Národní univerzitě Tarase Ševčenka v Kyjevě. Podporoval a účastnil se obou revolucí, které na Ukrajině proběhly. Sergii se zapojil do veřejné kampaně #SaveZhovten, která lobbovala za úspěšnou rekonstrukci památného kina Zhovten, zničeného ultrapravicovým žhářským útokem během LGBTQ+ programu Sunny Bunny kyjevského mezinárodního filmového festivalu Molodist. Dále byl součástí hnutí městských aktivistů zasazujících se o udržitelný rozvoj Kyjeva. Sergej byl nucen opustit Ukrajinu a našel nový domov v Kanadě, kde pokračoval ve vzdělávání. V současné době žije v arktickém Quebecu – Nunaviku a pracuje jako učitel angličtiny a společenských věd na místní střední škole.

Rozhovor se Sergiem si můžete přečíst v jeho rozhovoru pro People in Prague (AJ), o boji ukrajinké LGBT+ komunity psal před několika lety mj. Vice.com.

Ridina Ahmedová (CZ)

Ridina Ahmedová neví přesně, jakou má profesi, protože dělá přehršel věcí, které se různě překrývají, umocňují a je to celé  chaos, ale zábavný. Dlouho se považovala především za zpěvačku a hudebnici – věnovala se jazzu, poté roky vystupovala sólově, nyní je spolu s Petrem Tichým součástí oceňovaného dua HLASkontraBAS (nominace na cenu Anděl 2016). Spolupracovala s řadou hudebníků, např. s Floexem (CD Pocustone), Vladimirem 518 (CD Gorila vs Architekt) a mnoha dalšími, byla přizvána jako host na pražský koncert Bobbyho McFerrina a zazpívala si s ním duet. Podílela se na tvorbě hudby řady divadelních představení a několika filmů. Založila a vede Hlasohled – centrum pro práci s lidským hlasem, iniciovala a vede také projekt Zpěvomat, který probíhá v řadě českých měst a zprostředkovává široké veřejnosti zážitek ze zpěvu jakožto přirozené činnosti, která bez ohledu na naši zkušenost nebo talent může přinášet radost.

V poslední době vzbudilo veliký rozruch její autorské představení Sádlo a stejnojmenný podcast na ČRO Radio Wave. V tuto chvíli má podcast už přes 250 000 stažení a čísla stále rostou. Projekt Sádlo byl nominován na ceny Česká divadelní DNA. V reakci na bouři okolo tématu Sádla založila a vede platformu Moje tělo je moje. Vede hlasové dílny pro veřejnost, obzvláště jí baví pracovat s lidmi, kteří si myslí, že neumí nebo nemůžou zpívat.

Miki Herrlein (DE)

Miki Herrlein je nebinární a narodil*a se v roce 1980 ve Frankfurtu nad Mohanem (Německo). Studoval*a římské jazyky a katolickou teologii ve Frankfurtu, Freiburgu a Mnichově. Miki pracuje jako poradce*kyně pro vzdělávání na oddělení diverzity v arcidiecézi Freiburg a jako člen*ka týmu kampaně #outinchurch. Miki je oficiálně veden*a jako prout člověk (sic!) (Prout člověk zviditelňuje vzory, které významně přispívají k rovným příležitostem leseb, gayů, bisexuálů, trans*, inter* a queer osob v práci, více na www.proutatwork.de). Miki žije se svými třemi dětmi a partnerkou v okolí Freiburgu.

Igor Shugaleev (BY)

Igor Shugaleev je nezávislý herec a performer, absolvent Běloruské státní akademie umění. Jako student se začal zajímat o performativní praktiky, fyzické a taneční divadlo. Účastnil se workshopů současného tance, partnerské práce, performance pořádaných předními pedagogy ze zemí bývalé SSSR a Evropy. Jako účinkující v projektech Karakuli Dance Theatre a Korniag Theatre se zúčastnil několika tanečních festivalů v Evropě a v zemích bývalého SSSR. Spolupracoval při různých příležitostech s divadlem TOK (Minsk), HUNCH Theatre Belarus. Od roku 2019 začal Shugaleev pracovat na sólových projektech. Ve spolupráci s umělci napříč tvůrčími obory hledá svůj jazyk uměleckého vyjádření na pomezí tance, divadla a performance. Z Běloruska v r. 2020 emigroval do ukrajinského Kijeva a od r. 2021 žije a pracuje v Evropské unii, střídavě v Polskou a v Německu.

V rámci festivalu Prague Pride vystoupí Igor Shugaleev také jako tanečník, a to 12. 8. od 21:00 v Pride Village se svojí performancí Ich heiße Frau Troffea.

Julia Maciocha (PL)

Julia je předsedkyní Equality Parade (pride ve Varšavě), LGBTQIA+ aktivistka, feministka, vědkyně zabývající se zvířaty. Julie je také evropskou lídryní Nadace Baracka Obamy 2022.

Ondřej Moučka (CZ)

Ondřej se různým formám aktivismu v oblasti LGBTQ+ osvěty a lidských práv věnuje od roku 2015, kdy začal jako dobrovolník působit v olomouckém spolku Ollove. Od roku 2017 spolek vede a v rámci svých olomouckých aktivit má na kontě celou řadu akcí. Po přesunu do Prahy začal pomáhat jako dobrovolník v LGBT+ komunitním centru a také s trans* uprchlictvem z Ukrajiny pro Trans*parent CZ.

ČNFB

Divadlo na Prádle

Besední 487