Pride Parade

Sobotní průvod je nejočekávanějším okamžikem duhového týdne. A nejlepší je to, že v jeho cíli zábava zdaleka nekončí, ale naopak pokračuje ještě celým odpolednem a večerem plným hudby, dobrého jídla a pití a nezapomenutelných setkání.

Letošní průvod nese podtitul Pochod pro každou rodinu. (Starší ročníky jistě pamatují doby, kdy záměrně ve stejný den jako Prague Parade probíhal homofobní Pochod pro rodinu.)

Vezmi své blízké a přijďte si průvod užít společně – ať už to budou tví pokrevní příbuzní, nebo členstvo zvolené rodiny, která ti poskytuje oporu a bezpodmínečné přijetí. Všechny rodiny jsou vítány, ať vypadají jakkoli!

Místo srazu – dolní část Václaváku

Průvod opět vychází z dolní strany Václavského náměstí. Čelo tedy bude na rohu Můstku a ulice Na Příkopě a na cestu se vydá ve 12:00 hodin. Na místo ale přijď už v 11:00! Ať máš dost času dostat se do skvělé nálady poslechem hudby v režii DJ Honzy Witka, obdivovat parádní outfity ostatního účastnictva, doladit vlastní duhový look a pozdravit se se vším přátelstvem, které tam potkáš. Už na shromaždišti se toho bude opravdu hodně dít:

  • Duhové doplňky můžeš pořídit ve stáncích Queershopu. Duhový merch bude nabízet také stánek Hard Rock Café, z nějž 20 % výtěžku půjde na podporu festivalu.
  • Líčení podle vlastního přání si můžeš nechat udělat ve stánku značky Givet.
  • Do průvodu to chce transparent, ať jsi vidět ty i tvoje názory a hodnoty. Na dvou místech dostaneš příležitost si vlastní transparent vyrobit.
  • Pokud bude horko, je potřeba už od začátku doplňovat nealkoholické tekutiny. Ty můžeš zakoupit ve stánku s občerstvením, který bude stát v místě srazu.

K dispozici budou i mobilní toalety včetně verze pro lidi s omezením pohybu a přebalovacích pultů.

Trasa průvodu

Půjdeme stejnou trasou jako vloni, tedy ulicí Na Příkopě, Celetnou, přes Staroměstské náměstí a Pařížskou k Čechovu mostu. Za ním vystoupáme schody na Letnou a cílovou rovinkou šup do Pride Parku.

Je to cesta o něco delší než tři kilometry. Počítej s tím při výběru vhodné obuvi a při pořizování dostatečných zásob nealko tekutin. Prázdné obaly recykluj a neházej je do směsných odpadkových košů v ulicích. Prázdnou petku uneseš a v Pride Parku ji můžeš hodit do tříděného odpadu. Plechovky odevzdej týmům „Každá plechovka se počítá“, které se budou pohybovat v průvodu i na schodech na Letnou. Budou vybírat prázdný plech, aby ho řádně vytřídily.

Na Staroměstském náměstí bude připraven stánek k zakoupení občerstvení, zejména vychlazených nealko nápojů. A najdeš tam opět mobilní toalety včetně verze pro lidi s omezením pohybu a s přebalovákem.

Udržitelnost je pro nás hodně důležitá, a proto letos opět nebudou v průvodu auta se spalovacími motory. Vůz největšího českého carsharingu CAR4WAY, který s námi opět pojede jako hrdý partner, má elektrický pohon.

O hudební doprovod průvodu se postarají DJs na čtyřech Sky Stagích a několik dalších hudebních ostrovů rozmístěných po trase.

Příchod čela průvodu do pride Parku na Letné se očekává lehce po 14. hodině.

Bezpečnost

Pohodový průběh průvodu zajišťuje policie, soukromá bezpečnostní agentura a proškolené dobrovolnictvo označené reflexními vestami, které má u sebe vysílačky a může rychle komunikovat s policejním velením akce. Přítomni budou také medici a medičky z Červeného kříže, kteří budou schopni pomoci s náhlou nevolností, úpalem nebo se zvrknutým kotníkem, když to přeženeš s výškou podpatků.

V první řadě však za své bezpečí a komfort zodpovídá každý sám. Přines si dostatek vody, opalovací krém a pokrývku hlavy, naopak alkohol a drogy nech doma. Zvol takovou obuv, ve které zvládneš ujít trasu včetně úseků s kočičími hlavami a stoupání do schodů.

Bezbariérovost

V průvodu pojede vláček pro nejmenší a nejstarší účastnictvo, pro které by trasa byla příliš únavná. Cestující si mohou nastoupit již na Václavském náměstí.

O dopravu těch, kdo si netroufnou na schodiště vedoucí na Letnou, se letos postarají dvě speciální nízkopodlažní tramvaje s klimatizací. Budou jezdit mezi zastávkami Čechův most (zastávka po pravé straně mostu při pohledu na schodiště) a Pride Park Letná (v běžné dny zastávka Korunovační/Sparta). Na jiných zastávkách nebudou otevírat dveře, takže nehrozí, že přistoupí homofob. Tramvaje jsou primárně určeny lidem na vozíku a s omezením pohybu a lidem s kočárky a malými dětmi, nicméně nastoupit si může kdokoli až do naplnění kapacity vozu.

Václavské náměstí – Pride Parade

Na Příkopě 388