Zdraví na festivalu

I když se vrhneš do víru festivalového veselí naplno, pořád měj na paměti, že se o sebe musíš starat. Jen tak si Prague Pride opravdu užiješ a budeš na něj s radostí vzpomínat.

Víme, že tohle ti doma říká máma, ale ona má pravdu:

Letní žár ve městě je zrádný. Nezapomínej pít dostatečné množství nealkoholických tekutin. Potem tělo tekutiny rychle ztrácí a bylo by fakt hloupé se dehydratovat a skončit v péči zdravotnického týmu.

Jíst se musí, i když kvůli průvodu hubneš do kostýmu. Pokud si nedáš snídani a pak vynecháš i oběd, nediv se, že sebou sekneš a budeš mít po zábavě.

Není nic horšího než usnout na sluníčku bez opalovacího krému. I spálené ušní lalůčky dokážou člověku pořádně zavařit. Lahvičku opalováku ber s sebou každý den, kdy nebude nízká oblačnost.

Myj si často ruce a ideálně s sebou nos i lahvičku dezinfekčního gelu. Přeci jen potkáš mraky lidí, všichni se dotknete těch stejných míst na prodejním stánku, na zábradlí, u záchodů. Běhavka je ta poslední věc, kterou chceš řešit – zvlášť když jsou v blízké vzdálenosti jen toiky.

Míříš-li na ostrov do Pride Village, zůstaň vždy dále od břehu. Proud v řece je nebezpečný a snaha překonat jej by nemusela dopadnout dobře.

Mentální zdraví

Může to způsobit příliš velký dav, moc hlasitá hudba, špatný tlak vzduchu před bouřkou, nebo jste to prostě jen včera moc natáhli. Když přijde chvíle, kdy se nebudeš cítit dobře, nehroť to na sílu a dej si pauzu. V Pride Village a v sobotu v Pride Parku bude za tím účelem mentální útočiště Pride HideOUT, kde najdeš polštáře, špunty do uší a klid. Přijď se na chvíli schovat a nadechnout se stranou od lidí. K dispozici budou i krizoví interventi*ky, o které se v okamžicích úzkosti můžeš opřít.

Ráno s čistou hlavou

Když musíš, tak musíš. V Pride Parku a na oficiální afterparty v klubu Mecca budou v sobotu harm reduction týmy, které ti nabídnou bezpečnou oporu v prostředí taneční scény a nočního života. Pomůžou ti minimalizovat rizika plynoucí z konzumace legálních i nelegálních psychoaktivních substancí (jo, i alkoholu). Jsou tam od toho, aby ti pomohli pohlídat si hydrataci nebo dostat do žaludku něco, co ho nepodráždí a po čem se budeš cítit líp (ovoce). Před cestou domů si u nich můžeš udělat alkotest, jestli můžeš řídit. Stojí za to se u nich stavit i jen tak na pokec.

Na Letné tě bude jistit Party Harm Reduction společnosti Progressive o.p.s., na official afterparty v klubu Mecca program Hard&Smart společnosti Podané ruce. Děkujeme jim, že udělají zábavu na Prague Pride bezpečnější.

Testování HIV

Prague Pride je vždy příležitostí zajít si na testy a dozvědět se aktuální informace z oblasti prevence a léčby HIV.

Testovací stan České společnosti AIDS pomoc bude od pondělí do pátku fungovat v Pride Village a v sobotu v Pride Parku na Letné. Zdarma a anonymně si tam můžeš nechat udělat test na HIV, syfilis a žloutenku B i C. Celý proces ti zabere sotva pár minut, protože předtestový dotazník si můžeš vyplnit dopředu online. Na místě ti zdravotnický personál provede rychlotest z kapky krve z prstu. Budeš vystupovat pod identifikačním číslem, na jméno se tě nikdo ptát nebude. Zhruba do půl hodiny ti na mobilu pípne upozornění, že výsledek testu je již k dispozici po přihlášení do online systému. Pokud text nevyjde jasně negativní, zdravotnický personál ti nabere vzorek krve žilním odběrem a odešle ho k přezkoumání do Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS. Ta teprve potvrdí, zda to byl planý poplach, nebo zda máš zahájit léčbu. Klid, většina laboratorních vyšetření provedených na základě reaktivního výsledku rychlotestu nakonec vyjde negativně.

Co ti negativní výsledek rychlotestu přesně sděluje? Test nezjišťuje virus HIV v krvi, ale přítomnost specifických bílkovin (antigenů a protilátek), jimiž tělo na virus HIV reaguje. Ty se ale v těle musí nejdřív rozvinout, což trvá nejméně dva měsíce. Pokud jsi tedy poslední dva měsíce sexuálně neabstinoval, negativní výsledek testu ti nepotvrdí, že jsi v tuto chvíli zdravý. Pouze ti řekne, že jsi byl zdravý před dvěma měsíci. Proto se lidem s pestrým sexuálním životem doporučuje chodit na testy pravidelně, alespoň každého čtvrt roku.

Moderní léčba HIV

Pokud se současná antiretrovirální léčba nasadí včas, čeká člověka s HIV stejně kvalitní život a počet dožitých let jako ostatní populaci. Dnes už nemá smysl vyhýbat se testům ve strachu, že vyjdou pozitivně. Naopak je výhodné případnou infekci odhalit co nejdřív a pomocí léčby si zajistit normální život.

Svému okolí je dnes nebezpečný pouze člověk, který neví o své HIV pozitivitě a nevědomky může virus šířit dál. Diagnostikovaný člověk na léčbě obvykle velmi rychle dosáhne virové nálože pod hranicí zjistitelnosti moderními přístroji (tzv. nulová virová nálož, i když není zcela nulová). Jestliže se ji daří držet minimálně šest měsíců, nemůže virus na nikoho přenést. Pravidlo U=U (undetectable = untransmittable) se v češtině označuje jako N=N (nezjistíš = nepředáš) a je doloženo řadou vědeckých studií.

Jestli tě napadá, že mít HIV je tedy dnes v pohodě a jednodušší než ochrana před ním bude se jím rovnou nakazit, hned si takovou hloupost z hlavy vyndej. Člověka žijícího s HIV čeká doživotní medikace a pravidelné lékařské kontroly. Zvýšená péče o zdraví a dodržování zásad zdravého životního stylu. Náročný proces přijetí své diagnózy. A taky dopady stigmatizace lidí žijících s HIV, která v naší společnosti nejspíš bude ještě dlouho zakořeněná. Většina kluků ti potvrdí, že vyoutovat se jako HIV+ bylo mnohem těžší než se vyoutovat jako gay.

Prevence HIV

Donedávna se naprostá většina případů nákazy HIV vyskytovala mezi muži majícími sex s muži. To už ale úplně neplatí a virus se opět šíří i mezi hetero populací (a není to příchodem uprchlické vlny z Ukrajiny). V riziku jsme tedy všichni.

Při spoustě sexuálních aktivit je riziko nákazy HIV nulové nebo minimální. V pohodě jsi při líbání, orálním sexu, vzájemné masturbaci.

Při nechráněném análním sexu je 20krát vyšší riziko nákazy než při vaginálním sexu. Chránit se před HIV můžeš:
– kondomem (kondomy Durex a Primeros si můžeš nabrat na festivalových místech zdarma)

– užíváním PrEP (pre-expoziční profylaxe; preventivně užívaný lék, který zabrání nákaze v případě, kdy se HIV dostane do těla). Dlouhodobé užívání PrEPu je zátěží pro tělo, a proto musíš nejdřív projít lékařskou prohlídkou a se svým lékařem svůj stav pravidelně sledovat. Rozhodně si neobjednávej něco na internetu, zajdi si do PrEPpointu ČSAP.

– sexem s HIV+ osobou, jejíž virová nálož byla opakovanými testy po dobu alespoň šesti měsíců pod zjistitelnou úrovní. Naprostá většina léčených HIV pozitivních osob v Česku je neinfekční.

– užitím PEP (postexpoziční profylaxe). Pokud opravdu ujedeš a máš podezření, že mohlo dojít k nákaze, můžeš do 72 hodin od vystavení viru užít kombinaci antiretrovirotik, aby se zabránilo množení viru HIV a jeho šíření v těle. PEP musí předepsat lékař, nedostaneš ho jen tak v lékárně jako „pilulku po“ proti otěhotnění.

Nezapomeň, že HIV není jediná sexuálně přenosná nemoc. Před těmi dalšími, kam patří syfilis, žloutenka typu B a C, kapavka, HPV, chlamydie a další, tě PrEP ani PEP neochrání.