Ballroom, Vogue & komunita. Film Mother’s Ball + diskuse

Středa 10/8
18:00 20:30
Diskuze, Film
CZ, EN

Místo: Pride Life – Divadlo U Valšů

Ballroom, Vogue & komunita. Film Mother’s Ball + diskuse

Promítání filmu Mother’s Ball + panelová diskuze o lokální ballroom scéně.
Najděte přístup ke komunitě poskytující bezpečnější prostor LGBTQ+ menšinám.

Zamysleli jste se někdy, odkud pochází taneční styl voguing? A co například velice často využívané pojmy jako „shade“, „spilling the tea“, „Yas“, „slay“ a spousta dalších slovíček? Za to může ballroom! A ne ten ballroom se společenským tancem, ale ten, který uvidíte v seriálu Pose, dokumentu Paris is Burning a televizní show Legendary.

Ballroom je undergroundní kulturou, která pochází z New Yorkského Harlemu a byla vytvořená černými a latinx trans ženami koncem 60. a začátkem 70. let. Během posledních několika desítek let se ballroom kultura rozšířila po celém světě a stejně jak i dřív jsou ballroomy bezpečným místem pro LGBTQ+ komunitu.

Česko a Slovensko není výjimkou, ballroom kulturu najdete i u nás, a právě proto bychom vás chtěli pozvat na promítání dokumentu Mother’s Bal”, které se v ČR uskuteční poprvé! Dokument vypráví příběh Amber Vineyard – průkopkyně niizozemské ballroom scény a zakladatelky House of Vineyard. V dokumentu vykládá Amber o své cestě v ballroomu a svých zkušenostech v roli matky Housu. Dokument je promítán v angličtině s českými titulky.

Po promítání bude následovat panelová diskuze, které se zúčastní čeští průkopníci Lana & Oli Freija, slovenská průkopnice Monika Velvet a slovenská trans aktivistka a členka ballroomu Liberty Simon. Cílem promítání a diskuze je poskytnutí znalostí o historii ballroomu a roli ballroomu v queer kultuře. Během diskuze zjistíte, co znamená pojem „kategorie“, k čemu kategorie slouží, jak vypadají a třeba i jak najít nějakou pro sebe. Česká a Slovenská ballroom scéna se pomalu rozšiřuje a roste. Chtěli bychom pomoct pochopit jak se do ballroomu dostat, s čím začít a na koho se obrátit.

Akce je charitativní sbírkou pro organizaci Trans*parent. Vstup je volný, ale ty z vás, kteří mohou, bychom chtěli požádat, aby sáhli do své kapsy a pomohli nám podpořit organizaci podporující trans a nebinární lidi v Česku.

Line Up
Matka Lana Freija, CZ
Matka Oli Freija, CZ
Matka Monika Velvet, SK
Liberty Simon, SK/NL

Pořadatel: Egid Mináč spolu s Ballroom Scene CZ&SK, s kooperací od Trans*parent a podporou od Ara Art

Egid Mináč je queer československý Rom, který většinu svého života prožil v Austrálii a Něnecku. Od roku 2020 je součástí místní ballroom komunity, a je jedním ze zakládajících členů Kiki House of Freija. Během svého pobytu v zahraničí pochopil význam komunity a pozitivní aspekty multikulturního prostředí. Jeho životní touhou je sbližovat lidi tím, že nám ukazuje, že jako lidé máme více společného, ​​než si často myslíme.

Pride Life

Karoliny Světlé 286/18