Adoptujte si vlajku a obarvěte s námi Prahu na duhovo

Adoptujte si vlajku a obarvěte s námi Prahu na duhovo
Takto by už vlajky v ulicích vypadat neměly. Díky vaší podpoře budeme moct pověsti vlajky důstojně a tak, aby na sloupech vydržely celý týden.

Každý rok se u příležitosti festivalu Prague Pride Praha rozzáří duhovými vlajkami. Pořád se ale najdou tací, kterým jsou vlajky trnem v oku, strhávají je a ničí. Proto jsme se letos rozhodli pořídit vlajky a upevnění, které jsou opravdu odolné a vydrží na sloupech po celý týden. Vy nám s výzdobou letos můžete pomoct – vlajky je možné adoptovat.

Cena nové odolné vlajky je 1 500 korun a instalace na stožár vyjde na dalších 1 500, dohromady nás tedy zajištění jedné vlajky ve městě stojí 3 000 korun. Adoptovat si vlajku můžete buď celou (přispět ve sbírce 3 000 Kč), nebo její pomyslnou polovinu (přispět 1 500 Kč).

Jakmile vlajky vyvěsíme, dáme vám vědět umístění té, kterou jste adoptovali. Abyste se s ní mohli třeba vyfotit a poslat do světa, že jste pomohli udělat Prahu pestřejší.

Duhové vlajky se jako symbol LGBT+ hnutí začaly objevovat v 70. letech na prvních pride průvodech. Vlajku za tímto účelem navrhl v roce 1978 v San Franciscu americký umělec Gilbert Baker, kterého k vytvoření symbolu vyzval Harvey Milk. Původní vlajka obsahovala osm pruhů a na první průvody je ručně barvili a sešívali dobrovolníci a dobrovolnice. Poté, co byl v listopadu 1978 Harvey Milk zavražděn, poptávka po vlajkách výrazně vzrostla. Pro hromadnou výrobu byla nakonec využita vlajka s šesti pruhy tak, jak ji známe dnes. Postupně tak duhová vlajka jako symbol LGBT+ hnutí nahradila dřívější symboly – růžový trojúhelník, využívaný nacisty v koncentračních táborech, který byl v 70. letech v Evropě symbolem emancipace anebo třeba symbol lambdy, který byl rozšířený ve střední Evropě, po roce 1989 i u nás. 

V současné době existuje množství dalších variant duhové vlajky a také vlajky pro jednotlivé podskupiny, např. trans vlajka, vlajka asexuálních osob atp. My se pro letošní výzdobu Prahy rozhodli využít tzv. progresivní vlajky, které jsou ještě silnější oslavou rozmanitosti.

Adoptovat tu svou můžete tady: darujme.cz/projekt/1206417

Díky, že do toho jdete s námi!